O studiach w szkole teatralnej myśli wielu młodych ludzi. Świadczy o tym liczba przystępujących co roku do egzaminu wstępnego. Zazwyczaj jest to około 400 osób na 20 miejsc. Sprawa więc nie należy do łatwych, ale też nie jest beznadziejna. Jak do wszystkich egzaminów, tak i do tych trzeba się dobrze przygotować. Wymagania są bardzo wygórowane. Ocenie podlega nie tylko wiedza teoretyczna kandydata z zakresu teatru i dramatu, ale również jego osoba i to z każdej możliwej strony! Egzamin jest 3 etapowy. Selekcja staje się coraz ostrzejsza. Sprawdza się mentalne predyspozycje, w tym również umiejętność radzenia sobie z tremą, oraz możliwości techniczne. Co składa się na ową technikę? To:

  • ogólna sprawność fizyczna kandydata, dlatego trzeba przygotować jakiś układ taneczny i gimnastyczny
  • badanie motoryki aparatu mowy, ocena budowy aparatu, dykcja czyli wymowa pozbawiona wad, nieprawidłowych akcentów i innych niedoskonałości
  • emisja głosu, jego barwa, skala, czyli możliwości wokalne i sposób oddychania
  • interpretacja, czyli sposób rozumienia tekstów pisanych wierszem i prozą

Wszystkie osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w zawodzie aktora, performera, stand-upera, youtubera lub innego artysty, dla którego słowo stanowi podstawę pracy zapraszamy do naszego gabinetu. Prowadzimy ćwiczenia nad poprawną wymową i prawidłową emisją głosu. Doradzamy jak przyygotować się do egzaminu szkoły teatralnej oraz rozwiązujemy najbardziej skomplikowane problemy interpretacyjne!

Obraz autorstwa tawatchai07 na Freepik